Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.53   0   91.57   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   23.07
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.8   3.56
Józefa Piłsudskiego   3.14   4.59
Tytusa Chałubińskiego   3.39   4.47
Zofii i Witolda Paryskich   3.12   4.73
Kuźnice   3.34   4.5
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.74   0.98
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 14.04 17:00
Deszczowo
21° / 10° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
11°
Wt. 14:00
Śnieg
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Zachmurzenie
Pt. 14:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

XIX edycja Festiwalu Moc Gór

W pierwsze wakacyjne niedzielne popołudnie 25 czerwca w zakopiańskim kinie Sokół zakończyła się 19. edycja Festiwalu Moc Gór - wielkie święto filmu górskiego, jeden z największych eventów górskich w Polsce.

Przez 3 dni zakopiańczycy i turyści doświadczyli wyjątkowej, górskiej przygody oglądając 30 filmów z całego świata. Była to prawdziwa filmowa uczta, pokazująca najpiękniejsze górskie kadry, zabierająca wszystkich tak wysoko, że wyżej już się nie da.

W ostatnim dniu Festiwalu międzynarodowe jury i jury studenckie przyznało nagrody. Podsumowując Festiwal Piotr Drożdż - redaktor naczelny magazynu Góry, organizator Festiwalu zaznaczył, że od razu zaczną przygotowania do kolejnego za rok – jubileuszowego wydania. Podczas ogłaszania werdyktu miała miejsce prezentacja nagrodzonych filmów.

Główną nagrodę Grand Prix – nagrodę schroniska nad Morskim Okiem, otrzymał kanadyjski film "To the hills and back" za subtelne przedstawienie narciarskich dramatów. Nagrodę publiczności zdobył film "Polarniczki", który przybliżył historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Nagrodę burmistrza Zakopanego otrzymał włoski film "Alle redici del cielo" za niespotykany rozmach realizacyjny, który czyni film niezwykłą sagą o związkach ludzi z naturą. Statuetkę wręczyła Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która dziękując wszystkim za udział zapraszała na 20 Festiwal za rok. Nagrodę Polskiego Związku Alpinizmu za "najlepszy film wspinaczkowy" zdobył francuski obraz "Edlinger, freedom at his fingertips". Jury studenckie przyznało Nagrodę główną dla filmu "Przewodnicy górscy", a ich wyróżnienie otrzymał film "KM 82".

Po zakończeniu kinomani górscy mogli jeszcze raz zobaczyć 2 nagrodzone filmy: "To the hills and back" i ”Polarniczki”, a tym samym 19. edycja Festiwalu Moc Gór przeszła do historii.

(MA)