Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.43   0   71.14   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   31.01
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.32   3.26
Józefa Piłsudskiego   2.77   4.87
Tytusa Chałubińskiego   2.79   4
Zofii i Witolda Paryskich   2.88   5.62
Kuźnice   3.43   5.08
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.46   0.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 22.06 20:00
Deszczowo
20° / 13° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Słonecznie
20°
Pon. 14:00
Słonecznie
19°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
22°
Czw. 14:00
Deszczowo
20°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wernisaż wystawy Turyści i Kuracjusze

5 czerwca w Stacji Kultura – jednostce Zakopiańskiego Centrum Kultury - odbył się uroczysty wernisaż wystawy Turyści i Kuracjusze oraz otwarcie Klubu w podziemiach Stacji. Na wydarzeniu obecni byli Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Wiceburmistrz Agnieszka Nowak Gąsienica, Dyrektor ZCK Beata Majcher, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sopotu Piotr Bagiński, Dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz – Kaczmarek

Dyrektor ZCK Beata Majcher po przywitaniu wszystkich zebranych gości oraz licznie zgromadzone media opowiedziała o idei wystawy Turyści i Kuracjusze, o jej odsłonach w Sopocie i na Krupówkach, o tym co łączy oba miasta partnerskie: Zakopane i Sopot. Wspomniała również, że Zakopiańskie Centrum Kultury otrzymało do organizacji, od Miasta Zakopane, po willi Czerwony Dwór i Miejskiej Galerii Sztuki, trzecią instytucję kultury. Stacja Kultura Zakopane to działające nowoczesne Centrum Informacji Turystycznej, Galeria Stacja Kultura oraz klubokawiarnia, która obecnie pełni funkcję wystawienniczą, w najbliższym czasie będzie miejscem spotkań i koncertów. Już dziś zapraszamy m.in. na wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Literackiemu i Festiwalowi Muzyki Organowej i Kameralnej. ZCK podjęło rozmowy z zakopiańskimi Stowarzyszeniami, Instytucjami Kultury, Mediami, liczymy na kontakt z młodymi Osobami szukającymi przestrzeni do realizacji swoich pasji.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, który wspomniał o prowadzonych inwestycjach w Zakopiańskim Centrum Komunikacyjnym, m.in. o Galerii Stacja Kultura, w której już od dłuższego czasu otwarte jest Centrum Informacji Turystycznej z miejscem prezentacji dzieł lokalnych artystów. Burmistrz powiedział także, że warto było stworzyć ZCK, ponieważ po otrzymaniu kolejnej instytucji jaką jest Stacja Zakopane instytucja stała się dużym, nowoczesnym, kulturalnym kompleksem, który z pewnością przynosi dumę Zakopanemu i na pewno spośród szerokiej oferty każda osoba znajdzie w Zakopiańskim Centrum Kultury coś dla siebie.

O jubileuszu 90 – lecia nadania praw miejskich Zakopanemu, o 200 latach istnienia kurortu Sopot, a także o jubileuszu 30 lat partnerstwa Zakopanego i Sopotu opowiadała Wiceburmistrz Agnieszka Nowak Gąsienica. „W związku ze wspomnianymi jubileuszami udało nam się stworzyć tę wyjątkową wystawę. Dla mnie to ogromna duma, że to partnerstwo nie jest tylko partnerstwem samorządowym, urzędniczym, ale przełożyło się ono również na sferę kultury, a co dla mnie najważniejsze również oświaty”. Pani Wiceburmistrz zakomunikowała, że dzięki owocnej współpracy z Sopotem kolejna szkoła – tym razem na Cyrhli - będzie mogła wyjechać na wymianę wakacyjną do Sopotu.

Podziękowania za możliwość stworzenia wspólnej wystawy złożył również Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sopotu Piotr Bagiński oraz Dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz – Kaczmarek, która wręczyła na ręce Dyrektor ZCK Beaty Majcher wyjątkowy prezent: pamiątkę po dawnej restauracji „Zakopane”, która mieściła się w Sopocie.

Po oficjalnej części wieczoru, publiczność przeniosła się do Klubu w podziemiu Stacji, gdzie odbył się kameralny koncert Hani Malaciny – Karpiel.

Serdecznie zapraszamy do Stacji Kultura na wystawę Turyści i Kuracjusze od poniedziałku do piątku w godz. od 11:00 do 16:00. Wystawa potrwa do grudnia 2023 roku.