Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.22   0   63.27   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.55
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   19.21   26.32
Józefa Piłsudskiego   13   16.91
Tytusa Chałubińskiego   12.43   16.04
Zofii i Witolda Paryskich   13.44   17.63
Kuźnice   13.09   16.58
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.45   1.95
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 30.05 02:00
Zachmurzenie
10° / 9° zachmurzenie duże
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Sob. 14:00
Deszczowo
15°
Nd. 14:00
Deszczowo
11°
Pon. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane

100-lecie urodzin Jana Pawła II. Zakopane pamięta!

18 maja 1920 roku w maleńkich Wadowicach, w rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów, przyszedł na świat Karolek- chłopiec, o którym sto lat później będzie się mówiło: Wielki Jan Paweł II. Nikt z Jego bliskich, w tym czasie, a także w kolejnych latach szkolnych, studenckich i kapłańskich nie myślał pewnie, że tak będzie.

Ci z nas, którzy byli świadkami Jego dorastania do kapłaństwa i powołania, w Jego słowach i życiu widzieliśmy działanie Bożego Ducha.

Zakopane miało ten zaszczyt, iż Papież Jan Paweł II zdecydował, aby kila dni swojego pontyfikatu spędzić pod Tatrami. To właśnie tutaj, w dniach 4- 7 czerwca 1997 roku modlił się, spotykał z wiernymi, a także odpoczywał. Dzięki tym chwilom Zakopane zyskało status miasta papieskiego, zmieniło herb i flagę. Na pamiątkę tej wizyty zaczęło organizować Dni Miasta.

100 lat po narodzinach Karola Wojtyłły, 23 lata od Jego obecności wśród nas, mówimy „Zakopane pamięta!”

18 maja o godz.17.00 zaśpiewamy razem „Barkę”. Jednak w obecnych czasach, w myśl zasady „zostań w domu” każdy mieszkaniec u siebie. Parafialny Regionalny Zespół Giewontzaśpiewa „Barkę” w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, a wszyscy będziemy mogli się włączyć w ten śpiew poprzez profil Miasta Zakopane na portalu społecznościowym FB.Do śpiewania zapraszają również parafie zakopiańskie, które 18 maja 2020 o godz.17.00 będą transmitować ”Barkę” ze swoich kościołów. „Barka” była bowiem ulubioną pieśnią Ojca Świętego Jana Pawła II. 18 sierpnia 2002 roku podczas spotkania z Krakowianami na Błoniach Jan Paweł II powiedział: “Chciałem powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. I z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te krakowskie Błonia pod Kopiec Kościuszki. Dziękuję Ci, pieśni oazowa!”

Wielokrotnie śpiewana przez pielgrzymów – zarówno podczas spotkań w Polsce, jak i w czasie odwiedzin rodaków w Watykanie – „Barka” zabrzmiała też w wielu polskich kościołach po śmierci Jana Pawła II, a także podczas beatyfikacji i kanonizacji polskiego Papieża. W oryginale jest hiszpańską pieśnią religijną, napisaną w roku 1974 przez księdza Cesáreo Gabaraina. Została przetłumaczona na język polski przez Salezjanina, Księdza Stanisława Szmidta. Dzięki pięknej melodii stała się pieśnią chętnie śpiewaną w grupach oazowych.

W ramach świętowania 100-lecia urodzin Jana Pawła II, traktując jako testament słowa wypowiedziane w Zakopanem „Na Was zawsze można liczyć”, przypomnimy nauczanie i życie wielkiego Polaka, poprzez cykl następujących wydarzeń, przygotowanych przez jednostki miejskie:

Już 18 maja ruszy projekt, który został przygotowany przez pracowników Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór pt. „Zakopane czyta Jana Pawła II”. Teksty Karola Wojtyły: jako biskupa, arcybiskupa, a następnie jakonastępcy św. Piotra – Jana Pawła II, będą związane z Jego licznymi wizytami duszpasterskimi w Zakopanem i na Podhalu oraz poruszanymi podczas nich tematami, począwszy od 1959 roku (posiedzenie Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski w „Księżówce” 07.01.1959-11.01.1959). Wśród tekstów będą fragmenty przemówień, kazań, homilii, wystąpień z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych XX w., a także z okresu 26 lat pontyfikatu Jana Pawła II, zawarte różnych w publikacjach.Wyboru tekstów dokonali ks. InfułatStanisław Olszówka, dr hab. inż. Beata Kępińska oraz dr Małgorzata Wnuk.

Wybrane teksty czytać będą Zakopiańczycy – przedstawiciele różnych zawodów i środowisk.Nagrywane będą w Czerwonym Dworze i w Urzędzie Miasta Zakopane. Od poniedziałku 18 maja 2020 r.,tj. począwszy oddnia 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II,emitowane będą na stronach Urzędu Miasta Zakopane, Podhalańskiego Portalu Informacyjnego Watra, Facebooku UM, Czerwonego Dworu. Wydarzenie zostało zaplanowane na kilka tygodni, aż do wyczerpania wybranych tekstów.

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego od 20 maja będzie można obejrzeć wystawę pt. „Święci nie przemijają”, mówiącą o Osobach związanych z Zakopanem, a wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Jak pisze Kurator wystawy Lidia Rosińska Podleśny „Prezentowana cyklicznie galeria sylwetek, miejsc i obiektów będzie narracyjną opowieścią o czasie, wartościach i ludzkich wyborach. Pozwoli Państwu lepiej poznać fundament naszej historii, kultury, sztuki i duchowości narodu. Zapraszam Państwa w introspektywną podróż w głąb biografii tych, którzy zostali wyjątkowo naznaczenia charyzmatem miłosierdzia…”

Wystawa będzie także dostępna na stronie internetowej www. galeria.zakopane.pl

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. O projekcie piszą jej autorzy: „Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.”

Ekspozycję można obejrzeć w wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz na stronie biblioteka.zakopane.eu

Pozostałe wydarzenia związane z życiem Jana Pawła II zostały przeniesione na jesień, szczególnie na październik. Mamy nadzieję, że zaplanowane koncerty i spotkania będą się mogły odbyć z udziałem publiczności. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

tekst: JS

(RKW)