Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   12.05   353.96   63.83   3.76
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   5.45
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   18.56   25.21
Józefa Piłsudskiego   4.95   6.68
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 21.07 20:00
Deszczowo
16° / 13° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
20°
Wt. 14:00
Deszczowo
14°
Śr. 14:00
Deszczowo
22°
Czw. 14:00
Słonecznie
24°
Pt. 14:00
Deszczowo
25°
Zdjęcie promujące Zakopane
luty 2019

Zakopane w Panamie

Zakopane w Panamie

Panama, choć geograficznie daleka, w tym roku wyjątkowo zbliżyła się do serca Polaków. Stało się tak ze względu Światowe Dni Młodzieży, które dwa lata temu gościły w Krakowie. 

I to właśnie Diecezja Krakowska okazała się najliczniej reprezentowaną grupą młodych wiernych. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentantów Zakopanego. 

Światowe Dni Młodzieży, odbywające się w dniach 22 – 27 stycznia, to ogólnoświatowe wydarzenie z udziałem Papieża Franciszka i setek tysięcy młodych ludzi. Pan Bóg, radość, towarzystwo wspaniałych ludzi, integracja oraz możliwość bezpośredniego spotkania Papieża to kwintesencja spotkań młodzieży ze wszystkich kontynentów . Nie zabrakło tam oczywiście ambasadorów Zakopanego, którzy wyruszyli do Panamy pod opieką księdza Michała Korbela. 

Z pomocą zakopiańczykom przyszło Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Dzięki tej współpracy, grupa czterdziestu podróżników wyruszyła do Ameryki Środkowej, gdzie swoją otwartą postawą kreowali pozytywny wizerunek naszego miasta oraz promowali rodzimą kulturę wśród młodych pielgrzymów i goszczących ich panamskich rodzin.


Światowe Dni Młodzieży to od lat radosna okazja do religijnego doświadczenia połączonego
z kontaktem międzykulturowym. Dialog i życzliwość towarzyszyły również naszej podhalańskiej młodzieży, ubranej w koszulki z regionalnymi motywami, cieszącej się wspólnie
z innymi uczestnikami wydarzenia. Podczas obcowania z miejscową kulturą wytworzyła się niezwykła, rodzinna atmosfera, niwelując różnice i pozwalając na swobodne poznanie wzajemnych obyczajów.


Pierwszym przystankiem gdzie skierowali się pielgrzymi było panamskie miasto Monagrillo. Tam przez prawie tydzień trwała integracja w oczekiwaniu na główne obchody wydarzenia.
Te natomiast miały miejsce w Panama City, które było następnym punktem podróży naszych zakopiańskich podróżników. Po uroczystym zakończeniu Światowych Dni Młodzieży, czekał ich powrót do Zakopanego.


Papież Franciszek zapowiedział już, że kolejna edycja ŚDM ma się odbyć w Portugalii.
Z pewnością będzie to wielkie, religijne doświadczenie połączone z okazją na kontakt międzykulturowy. Kto wie, może i wtedy Miasto Zakopane ponownie będzie mogło pochwalić się swoją młodzieżą?

(MM)