Jakość powietrza
Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   21.63   634.48   53.56   9.51
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   16.92
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   27.95   41.93
Józefa Piłsudskiego   20.37   30.3
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner :
Pon. 27.05 02:00
Zachmurzenie
11° / 11° lekkie zachmurzenie
Pon. 14:00
Deszczowo
20°
Wt. 14:00
Deszczowo
17°
Śr. 14:00
Deszczowo
Czw. 14:00
Deszczowo
11°
Pt. 14:00
Deszczowo
17°
luty 2019

Spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego

Spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego

14 lutego 2019, o godz. 18:00 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbyło się spotkanie z książką  Mariusza Urbanka – „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”.

Publikacja ta, równolegle z książką autorstwa Macieja Pinkwarta, została wyróżniona ubiegłoroczną Nagrodą Literacką Zakopanego. Tegoroczny laur za najlepsza książkę zostanie przyznany już po raz trzeci, podczas trwania Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego oraz Targów Książki „Pod Tatry tylko z książką”, który odbędzie się od 9 – 11 sierpnia 2019r. 

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany Biblioteka Kraków, Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zaprosiło miłośników książki na spotkanie odbywające się w ramach czwartkowych Salonów Literackich. Tym razem w roli głównej wystąpił Mariusz Urbanek, autor świetnie napisanej biografii dedykowanej Kornelowi Makuszyńskiemu – legendarnemu literatowi, który na długie lata związał się z Zakopanem.

Czwartkowe spotkanie , w przystępny sposób przybliżyło historyczną sylwetkę pisarza, zachęcając publiczność do aktywnej dyskusji. W ten sposób organizatorom udało się przykuć uwagę nie tylko entuzjastów literatury. Oprócz tego, formuła spotkania została urozmaicona fragmentami listów Kornela Makuszyńskiego, czytanymi przez aktora Piotra Kumięge. Wspaniale było posłuchać fragmentów twórczości klasyka, szczególnie kiedy dotykały tematyki Zakopanego. Niezapomnianą atmosferę stworzyła utalentowana, podhalańska artystka, Hanka Rybka z zespołem. Piękne, góralskie nuty przywołały folklorystyczne akcenty w samym sercu miasta Kraka.

Kraków i Zakopane, znane są z aktywnego życia literackiego, tym razem dały temu wyraz we wspólnej dyskusji literackiej. Krupówki i Rynek Główny, pamiętają jeszcze kroki znakomitych pisarzy takich jak Witkacy, Miłosz czy wspomniany Makuszyński, łączących swoimi osobowościami bogatą tradycje kulturalną i literacką obu tych pięknych miast.

Za nami kolejne krakowskie spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego.
Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zaprosić wszystkich miłośników Zakopanego i Tatr na następny Salon Literacki, przybliżający mniej lub bardziej oczywiste osiągnięcia twórcze pisarzy podejmujących ten temat.

(MM)