Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.43   0   82.04   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.23
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.14   6.37
Józefa Piłsudskiego   4.74   5.86
Tytusa Chałubińskiego   5.59   7.11
Zofii i Witolda Paryskich   4.49   5.74
Kuźnice   5.14   6.44
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.2   0.29
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 24.07 20:00
Deszczowo
19° / 14° umiarkowane opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
13°
Pt. 14:00
Słonecznie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
25°
Nd. 14:00
Deszczowo
22°
Pon. 14:00
Słonecznie
19°
Zdjęcie promujące Zakopane

9 edycja - charytatywny 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE 2023

4 lutego 2023 o godzinie 20.19 zakończyli zmagania alpejczycy w charytatywnym 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE 2023. W  ciągu 12 godzin zawodnicy pokonali 593 kilometry, a na MINI Slalomie 745 przejazdów  wykonali sportowcy z niepełnosprawnością i ich koledzy - sparing-partnerzy oraz amatorzy, którzy chcieli wesprzeć młodych sportowców z niepełnosprawnością.

Zawody rozegrano z udziałem i Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.  W krótkiej ceremonii otwarcia imprezy przybyłych Gości, w imieniu Organizatorów - Fundacji HANDICAP Zakopane i Miasta Zakopane, przywitał Burmistrz Leszek Dorula. Następnie głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda, pasjonat narciarstwa, który, doceniając działania i cele realizowane przez zakopiańską Fundację HANDICAP,  już po raz 6  wsparł swoimi zjazdami tę charytatywną imprezę. 

Następnie wszyscy narciarze wyjechali na szczyt Polany Szymoszkowej, aby rozpocząć atak na rekord. W trudnych warunkach, w gęsto padającym śniegu i silnym wietrze, z numerem startowym 1, o godzinie 8.19 na trasę wyruszył Pierwszy Narciarz - Prezydent  RP Andrzej Duda, otwierając narciarski maraton po wsparcie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Spośród znamienitych Gości z trasą slalomu zmierzyli się również Doradca Prezydenta RP Piotr Nowacki, Paraolimpijczyk Andrzej Szczęsny, medalista Para Narciarskich Mistrzostw Świata Michał Gołaś z Przewodnikiem Kacprem Walasem, a także Starosta Tatrzański Piotr Bąk, Wójt Kościeliska Roman Krupa, Dyrektor SMS Dawid Szeliga i Proboszcz Parafii Św. Krzyża ks. Mariusz Dziuba. Po nich wystartowało kolejnych 30 sportowców w narciarskiej sztafecie, którzy przez 12 godzin, w bardzo trudnych warunkach, bezinteresownie walczyli o najlepsze czasy przejazdów we wspólnym społecznym celu.

Swoje umiejętności mieli też okazję zaprezentować przedzjeżdżacze - sportowcy HANDICAPu, którzy przez blisko 10 lat działalności Fundacji zdobyli 41 medali Mistrzostw Europy i Świata oraz ponad 80 medali Mistrzostw Polski  w rywalizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w lekkoatletyce, narciarstwie i pływaniu. To oni właśnie wykonali najwięcej przejazdów na trasie MINI SLALOM MARATON Zakopane 2023.

Tym razem bez nowego rekordu, ale z olbrzymim zaangażowaniem wbrew przeciwnościom niesprzyjającej aury, kończymy tegoroczną, już 9 edycję 12H SLALOM MARATON  ZAKOPANE 2023. Jednak biorąc pod uwagę spowalniający, padający świeży śnieg, wiatr oraz szybką degradację trasy, to jednak bardzo dobry wynik. Brak rekordu zrekompensowała wszystkim olbrzymia satysfakcja, że mimo trudnych warunków udało się zorganizować i przeprowadzić zawody w pełnym wymiarze oraz świetna, radosna i przyjacielska atmosfera. Wspaniale się oglądało 30 znakomitych alpejczyków w różnym wieku, tworzących tak zgraną drużynę. Serdecznie gratuluję zawodnikom obu slalomów determinacji i współpracy i dziękuję za ich wkład "dobrego serca" w sportową aktywizację dzieci i młodzieży z niepełnością intelektualną. Dzięki Wam nasi sportowcy będą mogli przez kolejny rok rozwijać się i robić postępy oraz dążyć do realizacji swoich sportowych marzeń. Dziękuję bardzo  wszystkim naszym Sponsorom i Partnerom za wsparcie, Gościom za udział i kibicowanie, naszym Trenerom i Wolontariuszom za pomoc w organizacji imprezy - podsumowała imprezę Małgorzata Tlałka-Długosz, prezes Fundacji HANDICAP Zakopane.

Sponsorem Głównym zawodów był PKO Bank Polski, a Partnerami wspierającymi Wydarzenie - TAURON, Małopolska, Polana Szymoszkowa, Rossignol, PROINSOL, Polskie Tatry SA, Społem Zakopane, Tatra Dream i Sport-timing. DZIĘKUJEMY ZA NIEZAWODNE WSPARCIE.

Tekst: Fundacja Handicap

Zdjęcia: PM

(APM)