Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.91   336.2   88.74   7.76
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.74
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.82   7.22
Józefa Piłsudskiego   6.05   7.94
Tytusa Chałubińskiego   7.09   9.16
Zofii i Witolda Paryskich   10.39   12.63
Kuźnice   4.97   6.05
Gronik   -   -
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.47   0.55
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 21.05 23:00
Deszczowo
9° / 9° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Deszczowo
11°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
17°
Wt. 14:00
Deszczowo
12°
Śr. 14:00
Deszczowo
18°
Czw. 14:00
Deszczowo
17°
Zdjęcie promujące Zakopane

Kolędowy weekend z Festiwalem

W sobotę, 15 stycznia, odbył się kolejny koncert w ramach XIII edycji Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”. Mieszkańcy miasta Zakopane oraz przebywający wówczas w zimowej stolicy Polski turyści spotkali się w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem, aby usłyszeć piękne, polskie kolędy i pastorałki. Wspólne kolędowanie poprowadzili uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.

Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna to jedyna w swoim rodzaju szkoła w Polsce, rozwijająca swoich wychowanków w wielu dziedzinach: muzyce, plastyce i literaturze. To właśnie uczniowie uzdolnieni muzycznie zadbali o niezapomniane wykonanie bożonarodzeniowych pieśni.

Młodzi artyści rozpoczęli swój występ pięknym wykonaniem chóru i towarzyszącymi mu dźwiękami klasycznych instrumentów. Uczniowie i absolwenci pod batutą Pani mgr Mirosławy Lubowicz, zaśpiewali przy akompaniamencie nauczycieli zakopiańskiej szkoły artystycznej. Następnie liczna orkiestra dziecięca wprowadziła słuchających w regionalny klimat, zmieniając swój repertuar na góralskie kolędy. Prowadzeni przez mgr Krzysztofa Leksyckiego uczniowie ubrani byli w tradycyjne, góralskie stroje, co podkreśliło ich tożsamość. Występ młodych artystów ubogaciła tytułowa pieśń festiwalu „Dobrze ześ sie Jezu”, wykonana przez uczniów przy akompaniamencie akordeonów.

Był to z pewnością wyjątkowy występ zwieńczony brawami licznie zgromadzonej w kościele publiczności.


Niedzielne południe w Zakopanem, 16 stycznia, okazało się wyjątkowe. Regionalne pastorałki w wykonaniu zespołu „9 Siył” wypełniły kościół parafialny pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Zespół „9 Siył” jest grupą dziewięciu utalentowanych, młodych przyjaciół z Zakopanego i okolicznych, podhalańskich miejscowości: Białego Dunajca, Cichego, Kościeliska. Powstała na potrzeby nagrania programu „Ziarno” w TVP 1. Jednak na jednym nagraniu się nie skończyło – grupa działa już od wielu lat. Młodzież grająca obecnie w zespole jest kolejnym pokoleniem kultywującym tą piękną tradycję, zapoczątkowaną przez swoich dziadków i rodziców – cenionych w regionie muzyków, śpiewaków i instruktorów zespołów.

Nazwa „9 Siył” oznacza kwiat dziewięćsił. Jest to góralska nazwa rośliny uważanej do dziś jako symbol silnej więzi człowieka z niebem i ziemią. Z motywem kwiatu często można się spotkać w podhalańskim zdobnictwie. To właśnie magiczna moc rośliny kojarzona jest z różnorodnością i siłą osobowości należących do zespołu muzyków. Ich niepowtarzalna muzyka również stała się odwzorowaniem symbolu niezwykłego kwiatu.

Zespół wprowadził zgromadzonych w świąteczny nastrój pięknym wykonaniem tradycyjnych, góralskich pieśni. Swój występ młodzi muzycy zwieńczyli elementami tzw. „Szopki Zakopiańskiej” – najstarszej, znanej na Podhalu formy jasełek. Za niezapomniany koncert góralskiej młodzieży podziękował Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.


(KS)

(foto: KSR)