Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.26   502.14   79.38   3.04
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   7.12
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.33   5.89
Józefa Piłsudskiego   4.36   6.52
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   20.69   28.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Śr. 22.01 16:00
Śnieg
-1° / -2° słabe opady śniegu
Czw. 13:00
Zachmurzenie
-0°
Pt. 13:00
Słonecznie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Niedziela była dniem oficjalnej inauguracji jubileuszowego 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jest to największe w ciągu roku kulturalne wydarzenia pod Giewontem, które już przez pół wieku skupia górali z całego świata, miłośników i znawców folkloru oraz mieszkańców i turystów wokół jednej idei – pielęgnowania i kultywowania pięknego dziedzictwa, jakim jest kultura ludowa i dzielenia się bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni. Po 50 latach przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowych edycji, na przypomnienie bogatej historii tego wydarzenia i osób z nim związanych, na niezwykłe wspomnienia, a także na radosne świętowanie.

Festiwal trwa już od 16 sierpnia, ale dopiero od niedzieli goszczą na nim zespoły z Polski i zagranicy, które będą rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe ciupagi oraz prezentować się podczas licznych wydarzeń towarzyszących. Uczestnikami wyjątkowej „złotej” edycji Festiwalu są zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA i liczne grupy polskie. Wydarzenie w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymało Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Inauguracja rozpoczęła się porannym koncertem na polanie u zbiegu ulic Strążyskiej i Bogdańskiego, z pięknym widokiem na Giewont. Zaprezentowały się tam zespoły z Hiszpanii, Turcji oraz Polonia z USA. Grała także muzyka Zespołu im. Bartusia Obrochty. Ważnym punktem inauguracji Festiwalu była Msza św., której przewodniczył ks. Władysław Zarębczan. W kościele św. Krzyża modlitwa i śpiew rozbrzmiewały w wielu językach. Następnie ulicami Zamoyskiego i Krupówki przeszedł festiwalowy korowód, w którym pięknie zaprezentowały się roztańczone i rozśpiewane zespoły z całego świata. W przemarszu wziął udział Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z Zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Wiktorem Łukaszczykiem, Przewodniczącym Rady Miasta Janem Glucem oraz Wicestarostą Jerzym Zacharko. Nie zabrakło także przedstawicieli i pocztu sztandarowego zakopiańskiego Związku Podhalan, pytacy i hodowców owczarków ze swoimi pupilami. Bardzo widowiskowy przemarsz oglądały tłumy turystów i mieszkańców.

Kulminacją tego wyjątkowego dnia był Koncert Inauguracyjny, który rozpoczął się dźwiękiem trombit rodziny Haniaczyków oraz melodią zagraną przez dzieci na dzwoneczkach. Na scenie pojawiły się delegacje wszystkich zespołów, które zostały powitane i obdarowane przez władze miasta pamiątkowym festiwalowymi sercami. Festiwal oficjalnie otworzył Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

- To wielka przyjemność, kiedy do Zakopanego zjeżdżają się nasi bracia górale z całego świata i kiedy wspólnie możemy świętować tak piękny jubileusz. To już pięćdziesiąt lat podtrzymywania tradycji, wspólnej zabawy i pokazywania, że mimo wielu różnic możemy wspólnie się cieszyć tym spotkaniem – powiedział Burmistrz dziękując wszystkim zespołom za przybycie na Festiwal.

Było także wiele życzeń i gratulacji z okazji jubileuszu przekazanych m.in. przez Urząd Marszałkowski i Bułgarską Akademię Nauk oraz uhonorowanie ks. Władysława Zarębczana Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za promowanie Podhala na świecie.

Festiwal potrwa jeszcze do 26 sierpnia, a przygotowany jubileuszowy program jest niezwykle ciekawy i bogaty. Warto więc stać się częścią tego niezwykłego góralskiego święta.

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru 

fot. Piotr Korczak, Regina Korczak-Watycha, Anna Karpiel-Semberecka
Sławek Rakowski (dron)

(AKS)