Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.68   342.65   83.36   4.2
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   34.49
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.42   7.32
Józefa Piłsudskiego   8.29   10.92
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   5.26   7.23
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Sob. 04.04 11:00
Zachmurzenie
9° / -1° lekkie zachmurzenie
Nd. 14:00
Słonecznie
10°
Pon. 14:00
Słonecznie
13°
Wt. 14:00
Słonecznie
15°
Śr. 14:00
Słonecznie
16°
Czw. 08:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Po ponad rocznym remoncie, zakopiańska willa Czerwony Dwór odzyskała swój dawny blask. Uroczyste otwarcie budynku, w którym mieścić się będzie Centrum Kultury Rodzimej, odbyło się podczas pierwszego dnia 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Czerwony Dwór to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w stylu zakopiańskim w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza. Mieszkali w niej i bywali Artur Rubinstein, Karol Szymanowski, Stanisław Witkiewicz, Witkacy, Helena Modrzejewska oraz Stefan Żeromski.

Modernizacja willi dofinansowana została w kwocie ponad 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.1.1. - Ochrona i opieka nad zabytkami.

W otwarciu Czerwonego Dworu wzięły udział władze Zakopanego z burmistrzem Leszkiem Dorulą na czele, kierownictwo Centrum Kultury RodzimejBeata Majcher i Małgorzata Wonuczka-Wnuk oraz zaproszeni goście, wśród nich podhalańscy twórcy ludowi.

Burmistrz Leszek Dorula oraz Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w modernizację budynku, który od pierwszych dni funkcjonowania stał się ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta. Rozpoczęcie działalności Centrum Kultury Rodzimej zbiegło się z jubileuszem Festiwalu, jak również z Rokiem Twórczości Rodzimej.

Małgorzata Wonuczka-Wnuk zaprezentowała wystawy, które zostały zainaugurowane wraz z otwarciem willi: „Warsztat i kunszt. Lutnictwo i inne pasje rodziny Mardułów”, „50 lat zakopiańskich ciupag” oraz „50 szali na Złote Gody Festiwalu. Chusty z kolekcji Rafaela Romero Cardenasa”.

Ważnym punktem wydarzenia było podpisanie umowy między Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, którą reprezentował J. M. Rektor prof. Nadzw. ks. dr hab. Stanisław Gulak a Gminą Miasta Zakopane. Zgodnie z jej zapisami, nowotarska uczelnia wspierać będzie Zakopane m.in. w zakresie działań edukacyjnych dotyczących dziedzictwa kulturowego Podtatrza, zachowania i promocji podhalańskiej kultury i sztuki oraz prac związanych z tworzeniem Podhalańskiej Biblioteki Cyfrowej oraz promocją tego przedsięwzięcia w regionie.

Uroczystość zakończyła się występem zespołów Atom String Quartet oraz Zakopower, który zapowiadał wieczorny koncert „Na Folkową Nutę”.