Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.04   0   61.22   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   10.34
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.7   4.76
Józefa Piłsudskiego   6.76   9.21
Tytusa Chałubińskiego   5.87   7.79
Zofii i Witolda Paryskich   5.87   8.16
Kuźnice   2.52   3.3
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   12.26   16.4
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 01.04 20:00
Deszczowo
7° / 5° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Deszczowo
Pon. 14:00
Śnieg
-1°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
-1°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
Czw. 14:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Piękny finał XIV Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych

XIV Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych dobiegł końca. Na wielkim finale w Kościele pw. Świętego Krzyża wystąpił zachwycający zespół Trebunie - Tutki wraz z gościnnym udziałem basisty - Jacka Fedkowicza i saksofonisty - Szymona Ludwika Kamykowskiego. Koncert poprzedził krótki występ Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej z TCK "Jutrzenka" oraz zespołu regionalnego "Zornica". 

Zespół wykonał góralskie i polskie kolędy i pastorałki z Podhala, Spisza i Beskidów oraz własne kompozycje. Zaprezentował też zwyczaje związane z tradycyjnym kolędowaniem i chodzeniem z gwiazdą i z turoniem. Lider zespołu - Krzysztof Trebunia - Tutka pomiędzy kolejnymi kompozycjami ze swadą opowiadał o obrzędach i kulturze na Podhalu i nie tylko. 

Tłumnie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć, między innymi pastorałkę rodem z Beskidu "Oj maluśki, maluśki", utwór "Jo cłek wolny", a na zakończenie hymn Festiwalu "Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył". 

Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach muzyki etnicznej w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, oraz na Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne sięgające ponad stu lat i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Od początku swojej działalności zespół Trebunie-Tutki wyznaczał nowe trendy w muzyce, uczestnicząc w fuzjach międzykulturowych i międzygatunkowych. Te najbardziej uznane: z jamajską grupą Twinkle Brothers,z Adrianem Sherwoodem z Londynu a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, poniosły polską muzykę w świat. Współpracują również z rodzimymi muzykami - zespołem Voo Voo i Wojciechem Waglewskim, Krzysztofem Ścierańskim W dorobku zespołu znalazł się projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w 2012 roku w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Armenii, Chinach, USA i w Indiach. 

(PK)