Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.01   236.14   59.51   1.8
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   10.04
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   15.9   17.69
Józefa Piłsudskiego   20.92   25.1
Tytusa Chałubińskiego   17.5   20.43
Zofii i Witolda Paryskich   21.29   29.48
Kuźnice   17.57   21.09
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.3   1.55
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 06.02 16:00
Zachmurzenie
-8° / -16° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
-5°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Czw. 13:00
Słonecznie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
-0°
Zdjęcie promujące Zakopane

Rok Związku Podhalan

Rok Związku Podhalan ustanowiony został w roku jubileuszu 100-lecia powstania organizacji oraz 115-lecia utworzenia Związku Górali.

Obchody rozpoczęły się 3 marca 2019 roku z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli licznych oddziałów Związku Podhalan z całej Polski. 

Po Mszy św. w góralskiej oprawie w Starym Kościółku złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach członków Związku Górali i Związku Podhalan na pobliskim Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Wiązanki złożone zostały także pod tablicą upamiętniającą powstanie Związku Górali w dniu 4 marca 1904 w budynku zabytkowej karczmy „U Wnuka”. Uczestnicy obchodów przemaszerowali następnie ulicą Krupówki do siedziby Związku Podhalan mieszczącej się przy ul. Kościuszki, gdzie odbyła się konferencja prasowa oraz uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Związku Podhalan z udziałem Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli oraz Starosty Powiatu Tatrzańskiego Piotra Bąka. W części artystycznej wystąpił Zespół im. Klimka Bachledy oraz odbyła się inauguracja cyklu projekcji filmów „Górale na dużym ekranie”, prezentowanego w kinie „Giewont”.

Podczas konferencji prasowej przedstawiony został program obchodów jubileuszu oraz historia Związku Górali i Związku Podhalan.

- Miasto bardzo czynnie włącza się w obchody tego jubileuszu. Wiemy, jak bardzo ważne jest kultywowanie rodzimej tradycji i tę działalność chcemy wesprzeć. Tym bardziej, że to właśnie w Zakopanem powstał najpierw Związek Górali, a później Związek Podhalan. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w czasie Dni Zakopanego będziemy chcieli w sposób szczególny podkreślić trwające obchody Roku Związku Podhalan oraz Roku Muzeum Tatrzańskiego. Także w programie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będziemy mieli wydarzenia związane z jubileuszem Związku Podhalan. Współpracujemy zarówno z Zarządem Głównym, jak również z Zarządem Oddziału Zakopane i ustalamy wspólne działania, tak aby te uroczystości wypadły godnie – podkreślał burmistrz Leszek Dorula.

Związek Podhalan to jedna z największych i najstarszych organizacji w Polsce. Jej celem jest służba Ojczyźnie poprzez dbałość o moralny poziom mieszkańców Ziem Górskich oraz kulturalny, materialny i społeczny ich rozwój, ochrona duchowego i materialnego dziedzictwa Górali Polskich, kultywowanie i rozwijanie ich specyfiki kulturowej, dbałość o zachowanie walorów środowiska naturalnego. Organizacja działa bardzo prężnie, szczególnie na terenie szeroko pojętego Podhala. Swoje oddziały posiada również w centralnej Polsce, a także poza granicami kraju, m.in. w Kanadzie, USA oraz Austrii.

http://zwiazek-podhalan.com/