Wt. 14:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Niesamowite emocje podczas VII Otwartych Mistrzostw Zakopanego w biegu pod górę

Już po raz siódmy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem zorganizował Otwarte Mistrzostwa Zakopanego w biegu pod górę. Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną zawody zostały rozegrane w formule zapewniającej maksymalne bezpieczeństwo sanitarne uczestników i organizatorów. Według zgodnej opinii zawodników zawody nie straciły nic na swojej atrakcyjności. Emocje były ogromne, a o zwycięstwie w kategorii open i w kategoriach wiekowych zdecydował dopiero ostatni bieg na Nosal.

Zawodnicy startowali pojedynczo, co 15 sekund według aktualnej klasyfikacji. Zawodnik, który zajmował 1 miejsce startował jako pierwszy, za nim 15 sekund zawodnik, który zajmował 2 miejsce, na końcu startował zawodnik zajmujący ostatnie miejsce. O kolejności startu w pierwszym biegu decydował ranking z zeszłorocznych zawodów, a w drugiej kolejności wyniki uzyskane podczas innych zawodach.

Już po pierwszym biegu na Gubałówkę wiadomo było, kto będzie walczył o czołowe miejsca w kategorii open oraz w kategoriach wiekowych. Wśród kobiet zwyciężczyni światowej edycji Wings for Life World Run Dominika Stelmach miała już 59 sekund przewagi na liderką Ligi Biegów Górskich Katarzyną Wilk. Wśród mężczyzn natomiast prowadził z 9 sekundową przewagą Mistrz Polski juniorów Michał Dudczak przed Bartoszem Misiakiem.

Po biegach na Szymoszkową, Harendę i Wielką Krokiew kolejność wśród kobiet nie uległa zmianie. Dominika Stelmach powiększyła przewagę nad Kasią Wilk do 1 minuty i 34 sekund, natomiast wśród mężczyzn przed biegiem na Nosal prowadził Bartosz Misiak z przewagą 3.83 sekundy nad Michałem Dudczakiem i zapowiadała się niesamowita walka o I miejsce.

Zgodnie z regulaminem zawodnicy na Nosal startowali w odstępach 30 sekundowych. To, co wydarzyło się na trasie biegu na Nosal brzmi niewiarygodnie. Michał Dudczak, mimo iż wystartował 30 sekund za Bartkiem Misiakiem dogonił go na trasie i wynikiem 7.57.35 ustanowił nowy fenomenalny rekord trasy. Natomiast Dominika Stelmach dołożyła jeszcze 30 sekund do swojej przewagi i pewnie zdobyła pierwsze miejsce.

To były fantastyczne, emocjonujące zawody, w których bardzo dobrze startowali zawodnicy z naszego miasta. W kategorii open kobiet wysokie miejsca zajęły bardzo młode zawodniczki: Liwia Kubin była 7, a Nikola Komorowska 8. Nikola wygrała również kategorię juniorek. Najlepszy zakopiańczyk w kategorii open Dariusz Stanuch zajął 5 miejsce, a kategorię Weteran II wygrał Leszek Behounek.

Najstarszą zawodniczką mistrzostw była mistrzyni świata weteranów 77-letnia Barbara Prymakowska, która doskonale poradziła sobie z pięcioma bardzo trudnymi trasami i w znakomitej formie ukończyła zawody.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za wspaniałą rywalizację oraz za przestrzeganie rygorów sanitarnych obowiązujących podczas zawodów.

Dziękujemy również za gościnę i pomoc przy przeprowadzeniu zawodów: PKL Gubałówka, Stacji Narciarskiej Szymoszkowa, Stacji Narciarskiej Harenda i Centralnemu Ośrodkowi Sportu w Zakopanem.

Organizator zawodów, tekst i zdjęcia: MOSiR Zakopane