Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.93   0   103.16   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.72
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   7.32   9.08
Tytusa Chałubińskiego   9.24   11.82
Zofii i Witolda Paryskich   11.96   15.49
Kuźnice   9.75   12.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.29   0.38
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 29.05 20:00
Deszczowo
14° / 10° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Deszczowo
14°
Śr. 14:00
Słonecznie
18°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
19°
Pt. 14:00
Deszczowo
19°
Sob. 14:00
Słonecznie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Turyści i Kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach: Sopot - Zakopane

Miasto Sopot i Miasto Zakopane w 2023 roku obchodzą szczególne rocznice – to 90 lat praw miejskich Zakopanego i 200 lat kurortu Sopot.

Obok wielu eventów poświęconych upamiętnieniu tych wydarzeń jedno będzie wspólne, to projekt wystawienniczy: TURYŚCI KURACJUSZE, kierowany do Mieszkańców obu Miast i ich Gości.

Oba Miasta, już tradycyjnie, zainaugurują sezon letni w Sopocie, zaś w Zakopanem na Krupówkach została otwarta plenerowa ekspozycja, zapowiadająca organizację wystaw w Sopocie i Zakopanem. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Krupówek, gdzie można zobaczyć prezentację wystawienniczą Turyści i Kuracjusze. Aby opowiedzieć o obu miastach znaleźliśmy dziesięć wspólnych dla rozwoju turystyki i ruchu kuracyjnego tematów, to właśnie można już zobaczyć na plenerowej wystawie.


W maju Muzeum Sopotu oraz Stacja Kultura Zakopane - Zakopiańskie Centrum Kultury Stacja Kultura Zakopane - zapraszają na wernisaże wystaw w obu miastach.

Wystawy będą opowieścią o niezwykłych miastach. Położone na dwóch krańcach Polski, od dekad kojarzą się z odpoczynkiem, ale też z życiem kuracyjnym i sanatoryjnym.

Zgodnie z tytułem, planowana wystawa będzie spojrzeniem na Zakopane i Sopot z perspektywy zarówno turysty, jak i kuracjusza. Co więcej, obie prezentacje wystawiennicze mają być symetryczną opowieścią o dwóch miastach, które łączy więcej, niż można by przypuszczać na pierwszy rzut oka. Dlatego też poszczególne części wystawiennicze będą wchodziły ze sobą w dialog, pokazując, że morze i góry od zawsze były sobie bliskie, szczególnie w sercach turystów i kuracjuszy.

Pozostaje nam w maju zaprosić Was do Sopotu i Zakopanego, nie tylko na wystawy w naszych Instytucjach, ale w podróż śladami Turystów i Kuracjuszy…

Odwiedzając Sopot i Zakopane, tym razem dodatkowo dwa Miasta podzielą się z Wami wspólną, kuracyjno – sanatoryjną opowieścią, aby dać Wam trochę wytchnienia,siły i energii.

Beata Majcher
Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury