Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   19.35   464.49   21.44   7.58
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   10.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   10.26   13.16
Józefa Piłsudskiego   13.2   17.2
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   5.67   7.47
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pt. 10.07 08:00
Zachmurzenie
20° / 16° lekkie zachmurzenie
Sob. 14:00
Deszczowo
17°
Nd. 14:00
Deszczowo
13°
Pon. 14:00
Deszczowo
14°
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 05:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Od 2021 r. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem będzie instytucją współprowadzoną przez MKIDN

Od stycznia 2021 r. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem będzie instytucją o charakterze narodowym współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek w Warszawie wicepremier prof. Piotra Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. W uroczystości wzięły również udział Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Miasta Zakopanego oraz Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Wicepremier Gliński podkreślał podczas uroczystości, że Muzeum Tatrzańskie to jedna z tych instytucji, które wymagają wsparcia z budżetu centralnego i które zasługują, aby podnieść ich rangę do narodowej. „W ramach naszych działań polegających na przejmowaniu odpowiedzialności czy współodpowiedzialności za wiele instytucji kultury w Polsce, podpisujemy dzisiaj list intencyjny, a w niedługim czasie mam nadzieję również umowę, która sprawi, że od 1 stycznia 2021 państwo polskie weźmie pod opiekę również dziedzictwo Podhala” – mówił. Przypomniał, że to jeden z ponad 80 projektów muzealnych, w które obecnie zaangażowany jest resort kultury, tworząc w Polsce nowoczesną sieć muzeów. Zaznaczył, że współprowadzenie łączy się nie tylko ze stałym wsparciem budżetowym, ale także możliwościami wspierania instytucji poprzez dotacje celowe na konkretne działania.

W liście intencyjnym podkreślono znaczenie zakopiańskiego muzeum dla dziedzictwa narodowego, jego ponad stuletnią historię oraz wagę i znaczenie zbiorów, w tym z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego oraz prowadzonej tam działalności naukowej, edukacyjnej, a także na wysoki poziom działalności muzealniczej.

O inicjatywie objęcia Muzeum Tatrzańskiego współprowadzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Gliński informował niespełna dwa tygodnie temu, podczas wizyty w Zakopanem, gdzie złożył kwiaty przed willą „Palace”, która w okresie II wojny światowej pełniła rolę gestapowskiej katowni.

W dniu wczorajszym Rada Miasta Zakopane zdecydowała o przekazaniu Muzeum Tatrzańskiemu w 30-letnią dzierżawę budynku Willi Palace, w której zorganizowane zostanie Muzeum Walk i Męczeństwa.

Źródło: gov.pl
Zdjęcia: Danuta Matloch/MKiDN.

(RKW)