Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.92   0   80.54   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   3.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.14   1.52
Józefa Piłsudskiego   0.63   0.8
Tytusa Chałubińskiego   0.86   1.11
Zofii i Witolda Paryskich   2.06   2.95
Kuźnice   1.16   1.47
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   27.07   34.02
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 20.04 14:00
Śnieg
5° / -0° słabe opady śniegu
Nd. 14:00
Śnieg
-1°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 11:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Oświadczenie

My, Radni Klubu Zjednoczonej Prawicy Miasta Zakopane, chcemy jednoznacznie podkreślić, że żadna i żaden z nas nie popiera stosowania przemocy. Uważamy również za niezwykle krzywdzące stwierdzenie, że w naszej społeczności przemoc jest tradycją. Tradycją i najwyższą wartością jest bowiem dla nas właśnie rodzina. To jej chcemy bronić przed działaniami, na które zezwala Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a które mogą się odbywać poza kontrolą wymiaru sprawiedliwości, np. na podstawie anonimowego donosu, bądź jedynie niezweryfikowanego podejrzenia o przemoc.

W dniu 22 października br. podczas XXIV Sesji Rady Miasta Zakopane podtrzymaliśmy stanowisko w sprawie konieczności zbadania zgodności z Konstytucją Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wbrew doniesieniom niektórych mediów Rada Miasta Zakopane nie zajmowała się kwestiąwdrożenia uchwały, a jedynie po raz kolejny zwróciła uwagę na fakt, że niektóre z zapisów ustawy mogą być niezgodne z Konstytucją RP.

W naszej opinii Ustawa w niektórych punktach godzi w autonomię rodziny, którą gwarantuje Konstytucja. Zakłada m.in. możliwość odebrania rodzicom dzieci bez zgody sądu, możliwość eksmisji współmałżonka na podstawie podejrzeń o przemoc, czy możliwość zbierania i przetwarzania informacji o stanie zdrowia członków rodzin bez ich zgody, a nawet wiedzy. Instytucje stworzone przez Ustawę aby walczyć z patologiami w rodzinie, mają równocześnie furtkę, aby walczyć z nią samą.

Jako Radni Miasta Zakopane mamy prawo do wyrażenia swoich obaw. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni obecną sytuacją, w której protestujący, często stosując, czy popierając działania określane mianem „hejtu”, próbują na nas wymusić podjęcie działań, które są sprzeczne z naszymi sumieniami i wartościami.

Szanujemy demokratyczne prawo do wyrażania opinii poprzez organizację protestów. Nie możemy się jednak zgodzić na profanowanie ważnych dla nas symboli oraz na akty wandalizmu.

Św. Jan Paweł II mówił: „Brońcie Krzyża. Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”.

Zawieszenie transparentu na Krzyżu na Giewoncie, który jest dla nas nie tylko cennym zabytkiem, ale także ważnym dla chrześcijan symbolem, jest całkowicie niedopuszczalne
i wykracza poza ramy akceptowalnej społecznie manifestacji.

Uchwalenie Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy to tylko jeden z elementów walki z przemocą w rodzinie i, co pokazuje przykład wielu gmin w Polsce, nie jest równoznaczne z pełnym wdrożeniem zapisów Ustawy. Miasto Zakopane pomimo braku owego Gminnego Programu aktywnie realizuje działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

W ramach Gminnego Punktu Konsultacyjnego dla Osób i Rodzin Uwikłanych w Przemoc Domową w ostatnich 5 latach zrealizowano 494 porady dla Mieszkańców oraz zorganizowano 24 spotkania warsztatowe m.in. o tematyce opiekuńczo-wychowawczej.

Na terenie Miasta Zakopane funkcjonuje Tatrzański Ośrodek Interwencji Kryzysowej
i Wsparcia Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Makuszyńskiego 9. Ośrodek udziela wsparcia mieszkańcom Powiatu Tatrzańskiego przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (MOPS) Zakopane.

Praca z osobami i rodzinami uwikłanymi w przemoc domową prowadzona jest w ramach działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem. Zgodnie z treścią ustawy
o pomocy społecznej, MOPS Zakopane realizując swoje zadania zobowiązany jest do współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Dlatego w przypadku wypełnienia przez pracownika socjalnego MOPS formularza „Niebieska Karta — A”, organizowany jest zespół roboczy składający się zawsze z pracownika socjalnego, psychologa zatrudnionego w MOPS oraz właściwego funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. W razie potrzeby do współpracy zaproszeni są specjaliści - asystent rodziny, psychoterapeuta, opiekunka, pedagog szkolny, przedstawiciel służby zdrowia, czyprawnik. W strukturach MOPS Zakopane funkcjonuje również Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin Uwikłanych w Przemoc Domową, w którym można skorzystać z konsultacji z psychologiem.

Wszystkie podejmowane przez Gminę działania mają na celu wyeliminowanie lub ograniczenie negatywnych skutków przemocy domowej i udzielenie realnej pomocy w przywróceniu właściwych funkcji i roli poszczególnym członkom rodziny.

Podsumowując, uważamy, że w Naszym Mieście sprawnie działają służby przeciwdziałające przemocy w rodzinie.

Czekamy na pilną ocenę przez Trybunał Konstytucyjny spornych punktów Ustawy i wówczas w trybie pilnym pochylimy się nad stosowną uchwałą.

Zastanawia nas tylko fakt, że Ustawa obowiązująca w całym państwie, jednocześnie zobowiązuje gminy poprzez delegacje zadań do uchwalenia na szczeblu gminnym takiej uchwały.

Skoro ustawodawca pozostawił Gminom możliwość uchwalenia tego przepisu zgodnie z własną oceną, My jako Radni Klubu Zjednoczonej Prawicy Miasta Zakopane z takiego uprawnienia niniejszym korzystamy.


Z poważaniem

Radni Klubu Zjednoczonej Prawicy Rady Miasta Zakopane