Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.81   200.86   102.52   2.94
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.42
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   9.11   10.78
Józefa Piłsudskiego   9.64   11.8
Tytusa Chałubińskiego   8.74   10.65
Zofii i Witolda Paryskich   8.72   11.11
Kuźnice   8.73   10.32
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.48   0.58
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 07.07 20:00
Deszczowo
16° / 11° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Deszczowo
15°
Nd. 14:00
Deszczowo
10°
Pon. 14:00
Deszczowo
Wt. 14:00
Deszczowo
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Kulturalne, dobre eMOCje w Zakopanem


Magię Zakopanego tworzy nie tylko wyjątkowa natura i krajobraz, ale również historia, dziedzictwo i kultura. Z myślą o mieszkańcach i turystach Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowali tej wiosny bogatą i różnorodną ofertę kulturalną. Wspólnym mianownikiem jest tworzenie dobrych eMOCji.

Na wiosnę Zakopane szczególnie mocno stawia w swojej ofercie na połączenie natury i kultury, na pełną harmonię ciała i ducha. Przyroda i aktywny wypoczynek połączone z wysokiej jakości wydarzeniami kulturalnymi to idealny sposób na wzmocnienie naszych sił witalnych i duchowych.

Spokój, harmonia, piękno przyrody, spotkania z dobrym i interesującymi ludźmi, inspirujące wydarzenia– pobyt w Zakopanem można charakteryzować na różne sposoby, wszystkie mają jednak wspólny mianownik: silne, dobre mocje.Festiwale

Wiosna to czas dwóch ważnych festiwali. 23-24 kwietnia odbędzie się Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce, którego celem jest przede wszystkim kultywowanie wśród mieszkańców regionalnej tradycji. To atrakcyjna w formie prezentacja dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych, dla których są to jednocześnie eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Barwny korowód, który na inaugurację przechodzi przez Krupówki, gromadzi tłumy widzów, zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Inny charakter ma „Wiosna Jazzowa”, zaliczana do najważniejszych tego typu festiwali w Polsce. Z gwiazdami i repertuarem adresowanym nie tylko do koneserów gatunku, będzie najciekawszym wydarzeniem długiego majowego weekendu pod Tatrami. Od 30 kwietnia do 2 maja wystąpią m.in. Ewa Bem, Sławek Uniatowski, Krzysztof Ścierański Quartet, Wojciech Gogolewski Trio, czy niezwykle utalentowana saksofonistka Patsy Gamble, która współpracowała z takimi artystami jak Rod Stewart, Mick Jagger, Steve Winwood, Gypsy Kings czy Glorya Gayno. W kontekście wojny w Ukrainie szczególnego znaczenia nabiera fakt, że Festiwal rozpocznie ukraiński artysta Siergiej Wowkotrub, klasycznie wykształcony skrzypek po kijowskim konserwatorium. Od 6 kwietnia trwa sprzedaż biletów za pośrednictwem platform GOING oraz EMPIK BILETY.

Link do sprzedaży biletów:

Sztuki wizualne

Mocnym punktem w dziedzinie sztuk wizualnych jest trwający do 7 maja w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego (ul. Krupówki 41)Salon Marcowy. Tematem przewodnim jest plakat. Prezentowanych jest ponad siedemdziesiąt prac, które powstały od lat 20. ubiegłego wieku, aż do współczesności. Można prześledzić, jak zmieniła się na przestrzeni dekad ta forma sztuki i jak zmieniał się kreowany w ten sposób wizerunek Zakopanego

Z kolei w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór godna polecenia będzie zaplanowana od 23 kwietnia do 28 maja wystawa grafik Jerzego Jędrysiaka pt. „Szepty mojej duszy”. Zakopiański twórca, wywodzący się ze znanej góralskiej rodziny Pęksów, zaliczany jest do najwybitniejszych grafików na świecie. Laureat 40 nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Ma na swoim koncie blisko 70 wystaw indywidualnych i ponad 400 zbiorowych w blisko 40 państwach na świecie. Jego prace to oryginalne, wielowątkowe graficzne opowieści z tradycyjnymi motywami zakopiańskimi.

Ponadto od 5 maja nowym punktem na kulturalnej mapie Zakopanego będzie galeria Stacja Kultura. Została urządzona w dawnym budynku dworca PKP, w którym obecnie ma swoją siedzibę Zakopiańskie Centrum Kultury

Literatura i rekreacja

Tradycyjnie 21 kwietnia Zakopane włączy się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Małopolskich Dni Książki: Książka i Róża. Z kolei w dniach 8 – 15 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego przygotuje specjalne spotkania z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i Bibliotekarza.

Dodatkowo Noc Muzeów 14 maja i cykl imprez dla dzieci w ramach Zakopiańskiego Dnia Dziecka obchodzonego 4 czerwca dopełnią wiosenną ofertę Zakopanego.

(MP)