Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14.32   0   66.69   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.82
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   16.5   21.92
Józefa Piłsudskiego   4.01   5.35
Tytusa Chałubińskiego   1.63   2.2
Zofii i Witolda Paryskich   7.37   10.57
Kuźnice   1.41   1.93
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.21   0.25
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 13.05 23:00
Słonecznie
5° / 5° bezchmurnie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
15°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
16°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Maria Danuta Haczewska

Maria Danuta Haczewska urodziła się 6 maja 1921 roku we Lwowie. Członek Armii Krajowej we Lwowie. Z wykształcenia lekarz- pediatra. Założycielka, kierownik oddziału, a następnie ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala Miejskiego w Zakopanem. Ordynator Sanatorium Oaza w Zakopanem, pracownik Spółdzielni Lekarskiej, pediatra w przychodni Dziecięcej w Zakładzie dla Dzieci Upośledzonych na Kamieńcu. Dzieci z biednych domów góralskich leczyła bezpłatnie. Członkini i wieloletnia aktywna działaczka społeczna wielu organizacji pozarządowych, m.in. Towarzystwa Miłośników Lwowa i Związku Podhalan. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Złotymi Odznakami "Za Zasługi dla Zakopanego" i dla województwa nowosądeckiego. Współpracowała ze środowiskiem lekarzy z innych krajów jako "lekarz świata". Od 1981 roku organizowała pomoc dla Polaków na Wschodzie, prowadziła zbiórki na rzecz Katedry Lwowskiej i Cmentarza Orląt. Jak sama twierdzi, ma w życiu dwie miłości: dzieci góralskie i Lwów.


Dr Wincenty Galica

ur. 1916. Lekarz medycyny, wybitny działacz ruchu regionalnego, w czasie II wojny światowej kurier, aresztowany przez gestapo, torturowany w "Palace", a następnie więziony w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu, Mauthausen-Gusen i Sachsenhausen. Autor licznych publikacji prasowych, inicjator i współautor Deklaracji Ideologicznej Związku Podhalan, współpracownik czasopism regionalnych wydawanych w kraju i w Ameryce. Inicjator sprowadzenia prochów gen. Andrzeja Galicy i Kazimierza Przerwy Tetmajera oraz utworzenia muzeum Karola Szymanowskiego "Atma", Muzeum Pamięci "Palace" i Podhalańskiego Oddziału Opieki nad Zabytkami. Uhonorowany szeregiem odznaczeń, odznak i tytułów honorowych, miedzy innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej.

Franciszek Marduła

ur. 1909. Od najmłodszych lat jego życiu towarzyszyły trzy pasje: artystyczna stolarka, lutnictwo i sport. W latach 1931-32 odbył służbę w I Pułku Strzelców Podhalańskich. W lipcu 1939 powołany do Korpusu Ochrony Pogranicza, wzięty do niewoli przebywał na terytorium Rzeszy. Jeszcze przed II wojna światową założył własny warsztat, gdzie początkowo powstawały meble, a później narty. Aktywny sportowiec, uczestniczył we wszystkich znaczących zawodach narciarskich w latach 1926-1939, w tym 14-krotnie w Mistrzostwach Polski i w Mistrzostwach Świata FIS. Od 1926 członek towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", gdzie uprawiał gimnastykę i strzelectwo, a następnie został trenerem i otrzymał tytuł honorowego naczelnika towarzystwa. W 1928 roku powstały pierwsze skrzypce, lecz dopiero po dwudziestu latach został utworzony przy Zasadniczej Szkole Drzewnej w Zakopanem dział lutniczy, gdzie Franciszek Marduła rozpoczął wieloletnią pracę pedagogiczną. Nauczanie łączył z działalnością twórczą. W 1955 roku został członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników, reprezentując Polskę w wielu międzynarodowych konkursach lutniczych. Wciąż tworzy, ciesząc się powszechnym poważaniem nie tylko podhalańskich, ale też krajowych mistrzów sztuki lutniczej.