Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.64   0   49.49   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   14.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   2.6   3.39
Tytusa Chałubińskiego   2.16   2.82
Zofii i Witolda Paryskich   4.07   5.27
Kuźnice   0.23   0.28
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 08.10 14:00
Zachmurzenie
15° / 11° zachmurzenie małe
Śr. 14:00
Deszczowo
13°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
11°
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Zachmurzenie
Nd. 11:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

"Klimaty Stanisława Gałka"

"Klimaty Stanisława Gałka - obrazy z kolekcji prywatnej"

Stanisław Gałek był niekoronowanym królem pejzażystów tatrzańskich okresu międzywojennego i pierwszych lat po wojnie. Nie uznawali go jedynie podążający drogą awangardy Witkacy i Rafał Malczewski, który w otwarcie kpiarskim tonie opisał go w swoim „Pępku świata”. Inni pisali o nim z uznaniem, jak Jerzy Soplica w Gazecie Zakopiańskiej: Gałek jest jednym z tych niewielu, którzy świat górski rozumieją i którzy znaleźli jego duszę. Gałek jest poetą Tatr, serce ma pełne miłości dla czystego ich piękna.

Malował przez blisko sześćdziesiąt lat i nigdy nie narzekał na brak klientów, których zresztą darzył wielką sympatią. Po 1945 był stałym uczestnikiem wystaw organizowanych w Zakopanem przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Ponadto rzeźbił i projektował wzory kilimów dla stowarzyszenia „Kilim” w Zakopanem. W 1957 roku Stanisław Gałek został uhonorowany Nagrodą Plastyczną Miasta Zakopanego „za całokształt długoletniej twórczości artystycznej związanej z Podhalem i Zakopanem”. Został pochowany na Starym Cmentarzu przy ulicy Kościeliskiej

Na rok przed śmiercią w 1961 powiedział: W pracowni i domu mam dziesiątki swoich obrazów. Otóż, chciałbym je gdzieś ulokować. Gdybym mógł zbudować skromną, drewnianą „budę” ze szklanym dachem, rozwiesiłbym w niej swoje prace i udostępniłbym je przyjeżdżającym do Zakopanego turystom. Zobaczyliby wówczas, jak bardzo ukochałem te góry. I może jeszcze lepiej zrozumieliby piękno Tatr.

„Klimaty Stanisława Gałka – obrazy z kolekcji prywatnej” można oglądać w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór od 10 sierpnia do 5 października 2024r.


Małgorzata Wnuk, 
zdjęcia: Paweł Murzyn