Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   25.14   589.17   11.38   6.44
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   28.86
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   35.21   49.55
Józefa Piłsudskiego   15.94   20.98
Tytusa Chałubińskiego   18.96   26.65
Zofii i Witolda Paryskich   26.11   40.78
Kuźnice   6.45   8.23
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.77   1.02
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 25.09 23:00
Deszczowo
10° / 10° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
11°
Wt. 14:00
Deszczowo
13°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
13°
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Pt. 14:00
Deszczowo
12°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wystawa "Co ja z Wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły"

Od 19 kwietnia do 20 września 2022 r. w Domu Rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem otwarta będzie Wystawa czasowa „Co ja z Wami mam… Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły”, która ma na celu przypomnienie i przybliżenie chwil górskiego wędrowania, kajakowych spływów, czy narciarskich zjazdów, przeplatanych momentami kontemplacji, modlitwy i duchowej refleksji Papieża Polaka Jana Pawła II.

Karol Wojtyła już od najmłodszych lat był pasjonatem turystyki i miłośnikiem przyrody, której piękno podziwiał. Zarówno sam, jak i z przyjaciółmi wyruszał na górskie wędrówki, jeździł na nartach i odbywał kajakowe wyprawy, które stawały się okazją zarówno do osobistych refleksji, jak i spotkania z drugim człowiekiem, które zawsze było dla niego szczególnie ważne. Jako młody ksiądz -duszpasterz akademicki w krakowskim kościele św. Floriana - a następnie biskup i kardynał krakowski, stał się przyjacielem, powiernikiem, autorytetem, a przede wszystkim Pasterzem młodych studentów ze środowiska krakowskiego, których z czasem połączyły nierozerwalne więzy wspólnoty zwanej „Rodzinką” lub „Środowiskiem”, umocnionej wspólnym wędrowaniem. Duszpasterstwo turystyczne stało się dla nich okazją nie tylko do odpoczynku poprzez obcowanie z przyrodą czy uprawianie różnorodnych sportów, ale przede wszystkim dawało sposobność do spotkań ukierunkowanych na osobisty rozwój duchowy i moralny oraz poszukiwanie Bożego piękna, harmonii, dobra i prawdy w otaczającym świecie. Ks. Karol Wojtyła, również w latach późniejszych, już jako papież, wielokrotnie podkreślał, że turystyka i obcowanie z naturą powinny prowadzić do odnowy człowieka, stwarzając przestrzeń do kontemplacji i stanowiąc impuls do pracy nad sobą, rozwijania relacji społecznych, jak też pogłębienia indywidualnej relacji z Bogiem. Także we wspomnieniach członków „Rodzinki” obok pełnych ciepła, niekiedy i humorystycznych anegdot ze wspólnych wypraw, powracają echa polowych Mszy świętych, licznych indywidualnych rozmów, rozważań, porad.

Wystawa czasowa „Co ja z Wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły ma na celu przypomnienie i przybliżenie tamtych chwil górskiego wędrowania, kajakowych spływów, czy narciarskich zjazdów, przeplatanych momentami kontemplacji, modlitwy i duchowej refleksji.

Punktem wyjścia i główną osią wystawy stał się album pamiątkowy zawierający zdjęcia, mapy oraz opisy wypraw turystycznych ks. Karola Wojtyły z lat 1958-1978. Przekazany został do Muzeum Archidiecezjalnego przez Kurię Metropolitalną w Krakowie jako dar od tych, których już od pierwszych lat swojej kapłańskiej posługi św. Jan Paweł II otaczał opieką duszpasterską. To właśnie zdjęcia zawarte w tym albumie, zestawione z niezwykłymi pamiątkami tamtych lat – przedmiotami osobistymi ks. Karola Wojtyły, których używał podczas swoich wypraw turystycznych – poprowadzą nas poprzez poszczególne części wystawy, poświęcone kolejno górskim wędrówkom, narciarskim wyjazdom oraz spływom kajakowym, ale też ich warstwie duchowej.

Wśród znajdujących się na ekspozycji obiektów zobaczyć możemy m.in. stroje turystyczne ks. Karola Wojtyły, sprzęt biwakowy, aparat fotograficzny, którym uwieczniono wiele chwil, które oglądać możemy na zaprezentowanych na wystawie fotografiach, narty czy poddany niedawno konserwacji kajak ks. Karola Wojtyły, a także ornat i paramenty liturgiczne używane przez niego podczas polowych Mszy świętych. Na wystawie można również zobaczyć film, zawierający wspomnienia uczestników tamtych turystycznych wypraw.

Źródło: Archidiecezja Krakowska