Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   25.14   589.17   11.38   5.55
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   28.86
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   28.17   41.17
Józefa Piłsudskiego   17.95   23.69
Tytusa Chałubińskiego   16.14   21.8
Zofii i Witolda Paryskich   28.74   45.49
Kuźnice   8.75   11.08
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.41   1.86
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 25.09 23:00
Deszczowo
10° / 9° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
11°
Wt. 14:00
Deszczowo
13°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
13°
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Pt. 14:00
Deszczowo
12°
Zdjęcie promujące Zakopane

Aktualności

Konferencja prasowa przed obchodami 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

28 marca w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem odbyła się konferencja prasowa przed obchodami 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem. W spotkaniu wzięli udział: bp Artur Miziński - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, Agnieszka Nowak-Gąsienica - Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane, Piotr Bąk - Starosta Powiatu Tatrzańskiego, ks. Bogusław Filipiak - dziekan dziekanatu zakopiańskiego, ks. Łukasz Michalczewski – Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej oraz Joanna Staszak - Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane. Uczestników konferencji gościł ks. Lesław Mirek – Dyrektor Domu Rekolekcyjnego „Księżówka” w Zakopanem.

Na początku głos zabrał bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który przypomniał okoliczności pielgrzymki św. Jana Pawła II w 1997 r. Powiedział, że te wydarzenia na zawsze wpisały się w pamięć Polaków. Dodał, że 6-7 czerwca biskupi zgromadza się na 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Księżówce i będą omawiali wszystkie kwestie związane z Kościołem w Polsce. To wydarzenie będzie połączone z obchodami 25. rocznicy spotkania św. Jana Pawła II z góralami na Podhalu. 6 czerwca o 18:00 celebrowana będzie Eucharystia pod Wielką Krokwią, w miejscu gdzie Msze św. odprawił sam św. Jan Paweł II. To wydarzenie będzie miało wymiar religijny, kulturalny i pozwoli na nowo przeżyć treści, które przekazywał Ojciec Święty. 7 czerwca o 7:30 w Ludźmierzu także będzie celebrowana Eucharystia, w nawiązaniu do Mszy św., którą w tym miejscu odprawił papież.

Ks. Bogusław Filipiak – dziekan dekanatu zakopiańskiego, przybliżył wydarzenia religijne, wiążące się z rocznicą. 8-9 kwietnia odbędzie się Ekstremalna Droga krzyżowa drogą papieską do Ludźmierza. 10 kwietnia o 20:00 wszystkie parafie będą uczestniczyły w drodze krzyżowej ulicami Zakopanego, zmierzając z ul. Krupówki do kościoła św. Krzyża. 28.03 zostanie otwarta wystawa „Co ja z wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły” i będzie dostępna aż do września. Przy Księżówce zostanie zaprezentowana wystawa z cytatami św. Jana Pawła II. 15 maja o 12:30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii odbędzie się koncert „Nie lękajcie się”. 13 maja po uroczystościach Maryjnych przejdzie procesja z Krzeptówek przez Krupówki do św. Krzyża.  22 maja o 17:30 odprawiona zostanie Msza św. z modlitwą uwielbienia „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii. Od 31 maja do końca czerwca na w parafii Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach będzie dostępna wystawa, związana z 25-leciem konsekracji tej świątyni. 3 czerwca o 14:00 w kościele pw. Świętego Krzyża będzie Dekanalny Dzień Chorego, w nawiązaniu do spotkania mktóre z papieżem odbyło się w tym miejscu 25 lat temu. 4 czerwca pielgrzymka „Sursum Corda” przebędzie drogę z Krzeptówek do Ludźmierza, i zostanie zakończona Mszą św. o 18:00. Także 4 czerwca o 18:00 w kościele św. Krzyża odbędzie się koncert „Turliki papieżowi”. W kościele św. Krzyża 4 czerwca i 5 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego na Chrmacówkach będzie czuwanie modlitewne o dary Ducha Świętego. Proponowane są różne atrakcje dla dzieci pierwszokomunijnych, m.in. 6 czerwca od 10:00 do 13:00 na Średniej Krokwi będą miały miejsce skoki dla św. Jana Pawła II, podczas których dzieci mogą spotkać się z polskimi skoczkami. 11 czerwca zespół „Giewont” da koncert papieżowi w sanktuarium na Olczy i 12 czerwca w sanktuarium św. Antoniego na Bystrem.

Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane, Joanna Staszak, uzupełniając słowa ks. Bogusława Filipiaka, wskazała na papieską majówkę na Bachledówce, którą odbędzie się 8 maja. 26 czerwca zostanie odprawiona Msza św. odpustowa w 39. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. W tym samym dniu od 8:00 obędzie pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II do Doliny Jarząbczej. Rada Miasta Zakopane uchwaliła rok 2022 rokiem 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. 18 maja na ul. Krupówki zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Na końcu zostałem góralskim papieżem”. 19 maja w Wilii Czerwony Dwór odbędzie się koncert pieśni polskiej w hołdzie Janowi Pawłowi II. 20 i 21 maja będzie miało miejsce Forum Górskie z hasłem „25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. 3 czerwca w Wilii Czerwony Dwór zostanie otwarta wystawa fotograficznej Pawła Murzyna „Błogosławione chwile”. 4-6 czerwca w Zakopiańskim Centrum Kultury będzie aukcja charytatywna. 4 czerwca odbędzie się opera góralska, a 5 czerwca wyruszy samochodowa pielgrzymka strażaków z Krzeptówek.

Od 19 kwietnia do 20 września 2022 r. w Domu Rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem otwarta będzie także Wystawa czasowa „Co ja z Wami mam… Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły”, która ma na celu przypomnienie i przybliżenie chwil górskiego wędrowania, kajakowych spływów, czy narciarskich zjazdów, przeplatanych momentami kontemplacji, modlitwy i duchowej refleksji Papieża Polaka. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Artur Miziński, dziekan dziekanatu zakopiańskiego - ks. Bogusław Filipiak, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane - Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń religijnych i kulturalnych towarzyszących obchodom jest dostępny tutaj: Harmonogram obchodów 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II

Charakterystyka wybranych wydarzeń jest dostępna tutaj: Wydarzenia - 25. rocznica wizyty Jana Pawła II

Wydarzenia toczyć się będą w szczególnym „Roku Jubileuszu 25-lecia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem” ogłoszonym uchwałą Rada Miasta Zakopane z 29 grudnia 2021 r.

 

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Zdjęcia: AKS