facebook instagram youtube

Dol. Białego – Sarnia Skała – Dol. Strążyska

Dol. Białego – Sarnia Skała – Dol. Strążyska, czas przejścia ok. 4,5h

To wycieczka półdniowa, raczej bez większych trudności, ok. 500m różnicy wysokości. Wycieczka zwłaszcza dla miłośników przyrody, daje doskonały przegląd przyrody lasów dolnego regla.

Dojście od ul. Piłsudskiego i Drogą pod Reglami lub ul. Grunwaldzką i Drogą do Białego. Dolina Białego (znaki żółte) położona jest najbliżej Zakopanego, wcięta między stoki Krokwi od wschodu i Sarniej Skały, górnymi piętrami podchodzi pod samą ścianę Giewontu. Potok wymył w miękkich skałach wapiennych głębokie misy, pełne szmaragdowej wody, a w miejscach, gdzie woda przepływa przez twardsze skały dolomitowe - powstały malownicze wodospady. Dno w kilku miejscach ma białą barwę, od której wzięła się nazwa potoku. Ma on największy w całych Tatrach spadek, wynoszący (na całej długości doliny) 187m na kilometr. 

Cała dolina leży na terenie ścisłego rezerwatu przyrodniczego, noszącego imię wybitnego leśnika, Stanisława Sokołowskiego. Ozdobą doliny, poza interesującymi formacjami skalnymi jest przede wszystkim roślinność - obok świerków rosną tu buki i jodły, wśród krzewów można wypatrzyć różę alpejską, znaną jako "róża bez kolców", na stromych skałach wyjątkowo nisko rośnie kosodrzewina. Na wapiennych skałach rosną szarotki, z dala od uczęszczanych szlaków pojawia się lilia złotogłów, a także obuwik i rzadkie już cisy. Bogaty jest również świat zwierzęcy: widuje się sarny i jelenie, pojawiają się sporadycznie niedźwiedzie, rysie, wilki. W końcowej fazie droga stromo się wznosi, a my skręcamy w prawo w kierunku na Sarnią Skałę i do Doliny Strążyskiej (znaki czarne).

Z Sarniej Skały (1377m n.p.m.) rozciąga się piękny widok na Giewont z jednej strony, a z drugiej na Zakopane. Schodzimy z Sarniej Skały i kierując się szlakiem w prawo dochodzimy do Polany Strążyskiej. Na Polanie Strążyskiej stoi do dziś kilka szałasów pasterskich. W jednym z nich popularny bufet. Na północnym krańcu polany wielki głaz, przypominający egipskiego Sfinksa i tak też nazywany. Na ścianie bufetu tablica informacyjna o wypadkach, jakie w ostatnich latach zdarzyły się na Giewoncie i jego najbliższej okolicy. Można stąd jeszcze podejść, podążając za żółtymi znakami, dalej w stronę Giewontu, aż do wodospadu Siklawica, który opada z niedostępnej dla turystów górnej części doliny dwoma progami (13 i 10 m).

Powrót do Polany Strążyskiej tą samą drogą, a następnie wzdłuż doliny do Zakopanego (znaki czerwone). Niegdyś dolina ta stanowiła popularny teren wypasowy, co uwidocznione zostało nawet w jej nazwie, która pochodzi od góralskiego słowa strąga, oznaczającego zagrodę dla pasących się owiec. Dobrze utrzymana, szeroka droga biegnie wzdłuż Potoku Strążyskiego, między stokami Sarniej Skałki i Łysanek, a następnie między masywami Grześkówek i Samkowej Czuby. W połowie drogi mijamy charakterystyczne dolomitowe turnie, zwane Strążyskimi Kominami, niegdyś teren ćwiczebny dla taterników.

Skręcając Drogą Pod Reglami w prawo, z powrotem dochodzimy do Wielkiej Krokwi.

NAGRODY
REKLAMA