facebook instagram youtube

WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE 2018

15th United Europe Jazz Festival

„Jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem” – to hasło już po raz piętnasty będzie towarzyszyć muzyce synkopowanej, rozbrzmiewającej pod Tatrami między 27. a 30. kwietnia. W tych dniach Zakopane znów stanie się światowym centrum jazzu, goszcząc artystów z najwyższej półki i rzesze wiernych fanów.

Wiosna Jazzowa od początku istnienia była ważnym punktem w muzycznym kalendarzu Zakopanego. Z czasem stała się jednym z najbardziej znaczących festiwali jazzowych w Polsce i współpracujących z nim krajach Grupy Wyszehradzkiej, a w 2012 dołączyła do ekskluzywnego grona imprez, fetujących International Jazz Day pod patronatem UNESCO.

W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowo bogaty i zróżnicowany program, obejmujący wszystkie ważniejsze odmiany jazzu. Muzykę spod znaku dixielandu reprezentować będą Leliwa Jazz Band i legendarna formacja Old Timers, zaś mainstream – znakomity wokalista amerykański Stanley Breckenridge z mistrzem organów Hammonda Wojtkiem Karolakiem; w ich wykonaniu usłyszymy standardy w nowych, nieprzewidywalnych interpretacjach okraszonych solidną dawką swingu i humoru. Interesująco zapowiadają się projekty osadzone w nurcie nowoczesnego jazzu akustycznego. Jednym z nich jest “Komeda”, który zostanie zaprezentowany przez połączone siły formacji Eljazz Big-Band i Pan Ton Ensemble. Wydarzeniem ma szansę stać się “Sisters in Jazz”, międzynarodowy projekt japońskiej pianistki Naoko Sakaty z udziałem artystek z kilku krajów Europy. Nie zabraknie propozycji z pogranicza jazzu i klasyki – „Chopin na strunach”, pionierski projekt skrzypka Macieja Strzelczyka, kontrabasisty Piotra Rodowicza i gitarzysty Romualda Erenca, jest próbą nowego odczytania dziedzictwa naszego romantyka przez artystów, których głównym instrumentem nie jest fortepian. Warto zwrócić uwagę na zespoły wykonujące muzykę utrzymaną w konwencji syntezy jazzu z nowymi gatunkami. W tej stylistyce wypowie się formacja pianisty Piotra Wyleżoła – lider i jego Kwintet wykonają własne kompozycje, w których akustyczny postbop spotka się z funkiem, rockiem, drum`n bass i hip-hopem. W nieco łagodniejszych klimatach (jazz, rock, folk) zagra słowacki AMC Trio. Miłośników jazzu i gorących rytmów porwie zespół Adama Wendta z hiszpańską wokalistką Lurą Cubi Villeną. Jeszcze bardziej energetyczną wersję fusion i latino zaprezentuje grupa Q YA VY, z m.in. wybitnym saksofonistą Maćkiem Sikałą i czarodziejem perkusjonaliów José Torresem. I wreszcie coś dla fanów o najbardziej wyrafinowanych gustach – „Four Duets Project” Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Ścierańskiego, Tadeusza Sudnika i Marcina Krzyżanowskiego to dźwiękowy spektakl, łączący jazz, elektronikę i swobodną improwizację.

Gorąco polecamy wszystkie koncerty, mając nadzieję, że muzyka zaproszonych artystów dostarczy Państwu wielu inspirujących wrażeń.

Tak samo magnetyczne jak nazwiska muzyków są również piękne tatrzańskie krajobrazy i budząca się o tej porze roku do życia przyroda. Z roku na rok przybywa więc fanów jazzu i Zakopanego, a festiwal wciąż się rozwija z myślą o melomanach i wszystkich gościach przybywających wiosną pod Tatry.

NAGRODY
REKLAMA