facebook instagram youtube

Jak dojechać

Ze światem łączy Zakopane linia kolejowa. Najbliższymi węzłami kolejowymi są Chabówka, Sucha Beskidzka i Kraków.

Do Zakopanego prowadzi z Krakowa droga międzynarodowa E77 (do Skomielnej Białej), a następnie droga krajowa 47. Sieć dróg umożliwia bezpośredni dojazd ze Śląska i Nowego Sącza.

Najbliższe lotniska międzynarodowe znajdują się w Krakowie (ok. 110 km) oraz słowackim Popradzie (ok. 70 km).

W pobliżu Zakopanego ulokowane są następujące przejścia graniczne: w Chyżnem, Chochołowie, Łysej Polanie, Jurgowie i Niedzicy. Granicę można też przekraczać przez przejścia piesze lub pieszo-rowerowe, np. w Szczawnicy, Sromowcach Niżnych, Kacwinie, Lipnicy Wielkiej i wszędzie tam, gdzie znakowane szlaki przecinają granicę państwa (Rysy, Kasprowy Wierch, Pyszniańska Przełęcz, Bystry Karb, Gaborowa Przełęcz Wyżnia, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec, Rakoń, Grześ, Bobrowiecka Przełęcz and Magura Witowska). Dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy jest dowód osobisty lub paszport.

Główny dojazd do miasta prowadzi ulicą Kasprowicza i kończy się na rondzie Dra Andrzeja Chramca, którego zadaniem jest spowolnienie ruchu wewnątrz miasta. Stąd odchodzą główne ciągi komunikacyjne. Na linii wschód – zachód są nimi ulice Nowotarska i Kościeliska, która wyprowadza ruch w stronę Kościeliska, Dol. Kościeliskiej, Dol. Chochołowskiej, Czarnego Dunajca oraz przejść granicznych w Chochołowie i Chyżnem. W stronę gór prowadzą ulice: Chramcówki (tu dworce PKS i PKP), Jagiellońska, Al. 3 Maja, Zamoyskiego, a następnie Chałubińskiego.

Przyjeżdżającym do Zakopanego zaleca się pozostawienie samochodów na parkingach i poruszanie się po mieście pieszo. Można również skorzystać z oferty prywatnych linii minibusowych, którymi można dojechać w każdy główny punkt wyjścia na szlaki.

NAGRODY
REKLAMA